VOLVO S80 2.4 T 5MT FWD (200 HP)
1998–2003
197
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1508kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |