VOLVO S80 2.4i 5MT FWD (170 HP)
2003–2006
168
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1596kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |