VOLVO S80 2.4L D 6MT FWD (163 HP)
2006–2008
161
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1541kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |