VOLVO S80 2.4L D5 FWD 6AT (185 HP)
2009–2016
182
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |