VOLVO S80 2.5 D 5MT FWD (140 HP)
1998–2003
138
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2460cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1566kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |