VOLVO S80 2.5FT E85 6AT (231 HP)
2009–2016
228
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1521kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |