VOLVO S80 2.5L T 6MT FWD (200 HP)
2006–2008
197
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
25.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.5mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |