VOLVO S80 2.9L 4AT FWD (200 HP)
2003–2006
193
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2922cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 193bhp |
| Power | 144kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 15.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |