VOLVO S80 3.0L T6 AWD 6AT (285 HP)
2009–2016
281
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 281bhp |
| Power | 209.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |