VOLVO S80 4.4L V8 6AT AWD (315 HP)
2006–2008
311
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
19.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4414cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 311bhp |
| Power | 232kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.7mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1717kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |