VOLVO S90 2.0L D3 6AT FWD (150 HP)
2016–2019
148
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 101V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |