VOLVO S90 2.0L D4 6MT FWD (190 HP)
2016–2019
187
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |