VOLVO S90 2.0L D5 8AT AWD (235 HP)
2019–
232
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 232bhp |
| Power | 172.8kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/40Vr19.0 Bsw As |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |