VOLVO S90 2.0L T8 8AT AWD (408 HP)
2016–2019
316
bhp
Power
123.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 123.8mpg |
| Combined | 1.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |