VOLVO S90 2.0L T8 TwEn AWD (390 HP)
2019–
299
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
138.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 299bhp |
| Power | 222.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 138.4mpg |
| Combined | 1.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/40Vr19.0 Bsw As |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |