VOLVO S90 3.0L 5MT RWD (180 HP)
1997–1998
177
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2922cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4870mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Kerb Weight | 1543kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |