VOLVO S90 3.0L 5MT RWD (204 HP)
1997–1998
201
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2922cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 267Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4870mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Kerb Weight | 1558kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |