VOLVO V40 Cross Country 2.0L D4 6AT FWD (190 HP)
2012–2016
186
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1959cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |