VOLVO V40 Cross Country 2.0L D4 6MT FWD (190 HP)
2016–2019
187
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |