VOLVO V40 Cross Country 2.0L T5 6AT FWD (213 HP)
2012–2016
211
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1452kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |