VOLVO V40 Cross Country 2.0L T5 AWD 8AT (245 HP)
2016–2019
242
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1643kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |