VOLVO V40 1.9L TD 5MT FWD (90 HP)
1996–2000
89
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4480mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |