VOLVO V40 2.0L 5MT FWD (140 HP)
1996–2000
138
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1948cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4480mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |