VOLVO V40 2.0L T3 6MT FWD (152 HP)
2016–2019
150
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.8kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1546kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |