VOLVO V50 1.6 D 6MT FWD (110 HP)
2004–2007
109
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4514mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1308kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |