VOLVO V50 2.4L D5 5AT (180 HP)
2007–2011
177
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |