VOLVO V50 2.5L T5 6MT AWD (230 HP)
2007–2011
227
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1489kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |