VOLVO V60 Cross Country 2.0L D4 6MT FWD (190 HP)
2015–2018
186
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1712kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Disks |