VOLVO V60 Cross Country 2.0L T5 8AT AWD (250 HP)
2018–
247
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 2040mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |