VOLVO V60 Cross Country 2.4L D5 6AT AWD (190 HP)
2015–2018
188
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1836kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Disks |