VOLVO V60 Polestar 2.0L 8AT AWD (367 HP)
2017–
362
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1601kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |