VOLVO V70 R 2.5L 6MT (300 HP)
2003–2004
295
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1682kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |