VOLVO V70 1.6L D2 FWD 6AT (115 HP)
2007–2016
114
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1714kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |