VOLVO V70 1.6L T4 FWD 6AT (180 HP)
2007–2016
177
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4816mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1714kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |