VOLVO V70 2.0 Bi-Fuel 6MT FWD (213 HP)
2007–2016
211
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1547mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1819kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |