VOLVO V70 2.0L D4 6MT FWD (181 HP)
2007–2016
178
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1547mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1781kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |