VOLVO V70 2.0L E85 FWD 6AT (145 HP)
2007–2016
143
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |