VOLVO V70 2.0L T5 6AT (245 HP)
2007–2016
241
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1547mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1788kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |