VOLVO V70 2.0T FWD 5MT (180 HP)
2004–2007
177
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1501kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |