VOLVO V70 2.4L 5MT FWD (170 HP)
2000–2004
168
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1537kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |