VOLVO V70 2.4L D4 6AT AWD (181 HP)
2007–2016
178
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1547mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1872kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |