VOLVO V70 2.4L FWD 5MT (140 HP)
2004–2007
138
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |