VOLVO V70 2.4L T5 FWD 6MT (260 HP)
2004–2007
256
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2319cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1524kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |