VOLVO V70 2.5FT E85 FWD 6AT (200 HP)
2007–2016
197
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |