VOLVO V70 2.5L 5MT FWD (170 HP)
1997–2000
9.2
s
0–100 km/h
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1459kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |