VOLVO V70 2.5L D 5MT FWD (140 HP)
2000–2004
138
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2461cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1603kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |