VOLVO V70 2.5L D5 5MT FWD (163 HP)
2000–2004
161
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2401cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1596kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |