VOLVO V70 2.5T AWD 5MT (210 HP)
2004–2007
207
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1504kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |