VOLVO V70 3.2L 6AT FWD (238 HP)
2007–2016
235
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3192cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |