VOLVO V70 T5 5MT FWD (240 HP)
2000–2004
247
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2319cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1571kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |